صفحه نخست » پروژه  » پروژه روش های جداسازی آب نمک از نفت

پروژه روش های جداسازی آب نمک از نفت

پروژه روش های جداسازی آب نمک از نفت

موضوع پروژه : روش های جداسازی آب نمک از نفت در کارخانجات نمک زدایی
تعداد صفحات : ۸۰ صفحه
فرمت پروژه : WORD

در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی جداکردن موثر یک فاز پراکنده آبی از یک فاز نفتی پیوسته فرآیند مطلوب می باشد. اخیراً متدهای مناسبی در این رابطه وجود دارد.
به طورمثال امولسیون زدایی(منعقد سازی) شیمیایی، ته نشینی سانتریفوژی یا گرانشی، تنظیم pti، فیلتراسیون، عملکرد حرارتی، جداسازی غشایی و منعقد سازی الکترواستاتیکی هر کدام از این روشها مزیتها و ضررهایی دارد. برای مثال درامولسی فایرهای شیمیایی می توانند خصوصیات محل تماس بین دو فاز آب نفت را اصلاح کند. بنابراین به قطرات آب اجازه می دهند که راحت تر به قطرات بزرگتر منعقد شوند.
اثر PH می تواند در جداسازی امولسیون روغن در آب استفاده شود اما این روش معمولاً در شکستن امولسیون آب در روغن موثر نیست. روش سانتریفوژ یک روش موثر برای بعضی از امولسیونهاست که هزینه کارکرد بالایی دارد. عملکرد حرارتی می تواند وسیکوزیته نفت را کاهش دهد، بنابراین باعث می شود که هیچ فطره آبی سریعتر از فاز نفتی پایین نیاید که این به جداسازی گاز آلوده کننده ورودی در نفت خام کمک می کند.
عملکرد حرارتی و شیمیایی نسبتاً گران هستند سرعت پایین در جایی که مایعات ممکن است به طور طبیعی در بسیاری از امولسیون های آب در نفت جدا شوند، نتیجه مهمی در بسیاری از عملیات تجاری دارد.
از آنجا که در لایه های زیرین زمین، نفت بر روی آب شور قرار گرفته است، نفت خروجی از چاه ها، بویژه برای مخازنی که در نیمه عمر تولید خود هستند، بندرت بدون درصدی از آب می باشد. مشکل اصلی این آب ، نمک حل شده موجود در آن است.
مقدار بسیار زیادی ازاین آب شور در مراحل اولیه جداسازی ازنفت جدا می شود ولی بدلیل بالا بودن میزان این آب وقتی نفت خام در نهایت به پالایشگاه ارسال می گردد، هنوز مقداری آب شور در آن وجود دارد.
از اثرات حضور آب: خوردگی لوله ها و گرفتگی در تجهیزات پایین دستی، پمپ ها و سایر تجهیزات فرآیند، کاهش درجه API نفت و کاهش قیمت آن، پیچیدگی هایی که وسیکوزیته امولسیون را افزایش میدهد و ایجاد مشکل در انتقال و پالایش نفت، افزایش هزینه حمل و نقل و در نتیجه وجود قطرات پراکنده آب در نفت خام و خنثی کردن کاتالیست ها به وسیله قطرات آب می باشد. بنابراین دلایل تجاری برای از بین بردن آب معلق از نفت خام وجود دارد.
در این پروژه سعی بر این بوده است تا علاوه بر آشنایی با روش های مختلف جهت تصفیه نفت در اساس آخرین تحقیقات انجام شده، کمی نیز به بررسی روشی برای مدلسازی وضعیت قطرات امولسیون داخل نفت پرداخته شود.

»» فهرست مطالب:
فصل اول: اساس نفت خام
 مقدمه
اساس نفت خام
شرح عملیات پالایشی
فرایندهای رایج
شرح فرآیند
اولین مرحله در پالایش نفت
نمک زدایی از نفت خام
نقاط برش برای بخش های مختلف نفت خام TBP
فصل دوم : روش های تصفیه
 روش های تصفیه
شرح کلی نمکزدایی
مبانی نظری دستگاه نمک زدا
جریان دستگاه نمک زدا
تصفیه سطحی VSEP
انتخاب در فرایند VSEP
بررسی در مورد فرایند
فوائد استفاده از VSEP
نمک زدایی به روش (Dilution water)
جداسازی آب نمک از نفت خام با روش ثقلی
جداسازی آب نمک از نفت خام با روش های مکانیکی
جداسازی آب نمک از نفت خام با استفاده از مواد تعلیق شکن
جداسازی آب نمک از نفت خام با روش حرارتی
جداسازی آب نمک از نفت خام با روش الکتریکی
باز بینی تکنولوژی مناسب
تکنولوژی Bilectric
تئوری شکست امولسیون آب در نفت در میدان الکتریکی غیر یکنواخت
مزایای روش الکتریکی
عملیات صنعتی پتانسیل و جریان
فصل سوم: بررسی سیستم های نمک زدائی از لحاظ تعداد مراحل
 بررسی سیستم های نمک زدائی از لحاظ تعداد مراحل
نمکزدائی یک مراحله ای
نمکزادئی دو مرحله ای
نتیجه گیری
 منابع
 چکیده لاتین

نوع محصول: پروژه و پایان نامه

نوع خرید: خرید آنلاین

قیمت: 40.000 تومان

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *