صفحه نخست » پروژه  » پروژه بررسی شکل پذیری اعضای ساخته شده از فولاد پرمقاومت و مقایسه آن با فولاد نرمه

پروژه بررسی شکل پذیری اعضای ساخته شده از فولاد پرمقاومت و مقایسه آن با فولاد نرمه

پروژه بررسی شکل پذیری اعضای ساخته شده از فولاد پرمقاومت و مقایسه آن با فولاد نرمه

موضوع پروژه : بررسی شکل پذیری اعضای ساخته شده از فولاد پرمقاومت و مقایسه آن با فولاد نرمه
تعداد صفحات : ۱۵۴ صفحه
فرمت پروژه :  PDF

تولید فولادهای پرمقاومت با خواص مناسب مانند شکل پذیری مناسب و مقاومت بالا در طی ۵۰ سال اخیر شدیداً توسعه یافته است . برای تولید این فولادها از مکانیزمهایی مانند تشکیل محلول جامد، ریز کردن دانه ها و ایجاد رسوبات با عناصر میکرو آلیاژی به طور توامان استفاده میشود . ولی به علت عدم شناخت مهندسین، استفاده از آنها در صنعت ساخت و ساز رشد قابل توجهی نیافته است . تا زمانی که مشخصات این فولادها به طور کامل ارزیابی نشود و عملکرد آنها در بارگذاری های لرزه ای مورد تحقیق و بررسی قرار نگیرد، استفاده از این فولادها که موجب اقتصادی شدن پروژههای ساخت و ساز میشوند، توسعه نخواهد یافت.
از این رو در این پایان نامه سعی می شود تا با مدلسازی و تحلیل عددی اتصالات صلب ساخته شده از فولادهای پرمقاومت ، کفایت لرزه ای و شکل پذیری این نوع اتصالات مورد بررسی قرار گیرد . روش تحلیل بر مبنای تحلیل استاتیکی غیرخطی تحت اثر بارهای افزاینده قرار دارد .
نتایج نشان می دهند که با افزایش مقدار تنش تسلیم فولاد، از میزان شکل پذیری و میرایی اتصال و مفاصل پلاستیک کاسته میشود. ولی با این وجود اظهار نظر در مورد اقتصادی بودن استفاده از فولاد پرمقاومت در صنعت ساختمان احتیاج به بررسی بیشتری دارد . زیرا مقدار مصرف فولاد در ساختمان به عوامل دیگری همچون ضریب رفتار این نوع سازه ها نیز بستگی دارد و در نهایت ممکن است به کاهش وزن مصرفی فولاد منجر شود، که خود باعث صرفه جویی در هزینه های ساخت، مصالح و منابع طبیعی میشود.
همچنین کاربرد فولاد پرمقاومت در کشش بیشتر از فشار می باشد . زیرا در فشار مسائل کمانشی حکمفرما بوده و اگر مقاطع خیلی از حد طبیعی کوچکتر شوند، طرح توجیه اقتصادی خود را از دست می دهد. درحالیکه در اعضای کششی که براساس حداکثر لاغری مجاز کششی انتخاب نشده اند، انتخاب فولاد پرمقاومت میتواند مقرون به صرفه میباشد.
در نهایت می توان نتیجه گرفت که استفاده از فولاد های پرمقاومت الزاماً موجب صرفه جویی اقتصادی نشده و نوع سازه، معیارهای حاکم بر آن، نسبت قیمت فولاد پرمقاومت به فولاد معمولی و امکان تهیه آن در مدت زمان اجرای پروژه از عوامل موثر در تصمیمگیری و انتخاب نوع فولاد مصرفی میباشد.

»» فهرست مطالب:
 فصل اول: تاریخچه و کاربردهای فولادهای پرمقاومت در صنعت مهندسی ساختمان
فصل دوم: فلسفه شکلپذیری و طراحی لرزهای اتصالات
فصل سوم: مطالعات انجام شده بر روی اتصالات ساخته شده از فولاد پرمقاومت
فصل چهارم: طراحی و مدلسازی اتصالات گیردار با نرم افزار Ansys
فصل پنجم: جمع بندی نتایج تحلیلها و ارائه پیشنهادات
مراجع و منابع

 

نوع محصول: پروژه و پایان نامه

نوع خرید: خرید آنلاین

قیمت: 30.000 تومان

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *