صفحه نخست » آزمون تحصیلات تکمیلی  » تحلیل سوالات کارشناسی ارشد سراسری عمران ۱۳۹۱

تحلیل سوالات کارشناسی ارشد سراسری عمران ۱۳۹۱

تحلیل سوالات کارشناسی ارشد سراسری عمران ۱۳۹۱

در روزهای اخیر، اظهار نظرهای متفاوتی از جانب اساتید و همکاران گرامی در نقد سؤالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران سال ۹۱ انجام شده با توجه به این امر، اشاره به چند موضوع زیر را ضروری می دانیم:

۱- پیش از هرگونه اظهارنظری، ابتدا تلاش شما دانشجویان و دوستان عزیز را ارج نهاده و از صمیم قلب به شما دوست عزیز، خسته نباشید عرض می کنیم که برای رشد و تعالی خود در زندگی، نزدیک به یک سال زحمت کشیدید.

۲- نظر اکثر دانشجویان عزیز بر این است که کنکور سال ۹۱ کنکور بسیار سختی بوده و نتیجه این آزمون، یأس و ناامیدی برای اغلب دانشجویان و مهندسان می باشد. ما نیز با شما هم عقیده هستیم که کنکور امسال نسبتاً دشوار بود، اما زمانی که آزمون سخت باشد، به طور کلی میانگین کلیه داوطلبان به طور محسوسی کاهش می یابد. به طور مثال در کنکور سال گذشته (سال ۹۰ ) با میانگین حدود ۳۰ درصد داوطلبان رتبه زیر ۶۰۰ کسب کرده اند که پیش بینی بر این است که با همین میانگین، داوطلبان سال ۹۱ قطعاً به رتبه بهتری دست خواهند یافت . بنابراین دیگر جایی برای یأس و ناامیدی نیست.

۳- بیان سختی هر درس، سلیقه ای بوده و از نظر افراد مختلف متفاوت است ولی با توجه به اصرار فراوان دانشجویان، اگر بخواهیم سؤالات کنکور امسال را با سال های گذشته مقایسه کنیم، نتیجه گیری زیر برقرار است:

درس زبان
در درس زبان عمومی مشابه سال های گذشته، تعداد زیادی از لغات، از تست های زبان عمومی سال های گذشته آمده بود که شما می توانستید با تسلط بر این لغات، به ۶ تست به راحتی پاسخ دهید . در قسمت گرامر نیز مشابه سال های گذشته یک سؤال از بحث فعل (معلوم و مجهول )، یک سؤال از مبحث ضمایر موصولی و سه سؤال دیگر از مبحث صفت، قید و حروف اضافه مطرح شده بود که با یک شناخت کلی از مباحث گرامر و تکنیک های حذف گزینه می توانستید به این سؤالات پاسخ دهید.
متن زبان تخصصی در کنکور امسال نسبت به سال گذشته بسیار استانداردتر انتخاب شده بود، که نشان از درک طراح از شرایط دانشجویان در جلسه کنکور دارد. همچنین ۵ سؤال انتهایی این درس در سطح مناسبی بود.
در یک ارزیابی کلی، پاسخگویی به ۹ الی ۱۲ تست از سؤالات زبان، یک عملکرد بسیار مناسب برای دانشجویان محسوب می شود.

درس ریاضی
سؤالات ریاضی در رشته عمران نسبت به سال های گذشته دچار تغییرات شگرفی شده است و از سطح آسان در سال های گذشته به سطح دشوار در این دو سال تغییر رویکرد داده است، البته پیش بینی دشوار بودن سؤالات درس ریاضی کنکور ۹۱ با در دست داشتن تجربه حاصل از کنکور ۹۰ ، کار سختی نبود.
لازم به ذکر است که طراح در سال ۹۱ با انصاف بیشتری نسبت به سال ۹۰ ، سؤالات را طرح کرده و سؤالات امسال منطقی تر به نظر می آید.
از جمله نکات مبهم در طرح این سؤالات، طرح تست ۳۳ است که از لحاظ مفهومی دچار اشکال است و پتانسیل حذف این سؤال را مهیا کرده است.
روی هم رفته حل ۸ سؤ ال از ۱۵ سؤال ریاضی در شرایط کنکور ، عملکرد بسیار قابل قبولی در این درس به شمار می آید.

درس مکانیک جامدات
در درس مقاومت مصالح، سؤالات استاندارد و مناسبی طرح شده بود. طراح در این درس توزیع نسبتاً مناسبی از سؤالات فصل های مختلف مقاومت انجام داده است. طراح این درس را می توان یک استاد منطقی و آگاه از شرایط شرکت کنندگان در کنکور دانست.
در درس تحلیل سازه، سؤالات نسبتاً دشوار بوده و بعضی از سؤالات مانند تست ۵۶ ایده های کاملاً جدید و زیبایی داشته است . از نقاط ابهام این درس، طرح نشدن سؤال از مبحث درجه نامعینی و پایداری و ناپایداری و همچنین طرح یک سؤال غلط (تست ۶۱) است.

درس مکانیک خاک و مهندسی پی
سؤالات درس مکانیک خاک و مهندسی پی در آزمون سال ۹۱ ، نسبتاً متفاوت با سؤالات مطرح شده در آزمو ن های قبلی است. در سال های گذشته طرح تعدادی سؤال پر تکرار مدنظر طراح قرار داشت، به عبارتی سؤالاتی مطرح می شدند که بصورت روتین در هر آزمون استانداردی بایستی وجود داشته باشد. اما در آزمون امسال، بیش از نیمی از سؤالات کاملاً جدید بودند و برای نخستین بار در آزمون مطرح می شدند. یک آزمون استاندارد به آزمونی گفته می شود که % ۲۵ سؤالات آن ساده، % ۲۵ سخت و % ۵۰ سؤالات متوسط باشند که متأسفانه آزمون امسال این ویژگی را نداشت.
به نظر می رسد دانشجویانی که بین ۸ تا ۱۰ سؤال را پاسخ داده اند، عملکرد بسیار خوبی را در این درس داشته اند .
در این درس، ایراداتی نیز وجود دارد که در پاسخنامه تشریحی ارائه شده توسط گروه آموزشی مهندسی ایران به آن اشاره شده است.

درس مکانیک سیالات و هیدرولیک
سؤالات درس مکانیک سیالات نسبت به آزمون های سال های گذشته نسبتاً دشوارتر بوده اند، به طوریکه ایده های جدیدی دیده می شود که قبلاً به آنها اشاره نشده بود.
در درس هیدرولیک سطح سؤالات نسبت به آزمون های ۲ سال اخیر کمی بالاتر رفته بود به طوریکه پاسخگویی به آنها نیازمند تسلط کافی بر مطالب این درس بود.
به طور کلی به نظر می رسد اگر دانشجویان در مجموع به ۶ تا ۸ سؤال از این دو درس پاسخ صحیح داده باشند، عملکرد مناسبی در آزمون داشته اند.

درس فولاد و بتن
درس فولاد در کنکور امسال بسیار استاندارد و مناسب طرح شده بود. طرح سؤال در این درس کار دشواری بوده و طراح در این درس، عملکرد بسیار خوبی داشته است . متأسفانه درس بتن در کنکور امسال، در تعدادی از تست ها سلیقه ای و غیراستاندارد طرح شده بود . از طرفی طراح بودجه بندی فصل ها را رعایت نکرده بود . به عنوان مثال طرح نشدن سؤال از فصل طراحی تیر در برش و آمدن ۲ تست از بحث نمودار تنش – کرنش بتن ( ۱۱۵ و ۱۱۶ )، واقعاً جای سؤال دارد . سؤال ۱۱۸ نیز یک سؤال کاملاً سلیقه ای بوده و در مراجع به آن اشاره نشده و تست ۱۱۵ نیز یک سؤال کاملاً ریاضی بوده که در زمان کنکور به ذهن دانشجو نمی رسد. شاهکار این طراح در طرح تست، تست ۱۲۱ است که به عنوان نقطه روشنی در کارنامه ایشان مشاهده می شود. در مجموع حل کردن ۶ سؤال از ۱۶ سؤال عملکرد نسبتاً خوب و حل کردن ۹ سؤال از ۱۶ سؤال عملکرد بسیار خوبی در درس فولاد و بتن محسوب میشود.

درس راهسازی و روسازی
در درس راهسازی سؤالات استاندارد و متناسب با شرایط کنکور طرح شده بود . از جمله نکات مبهم در طرح سؤالات راهسازی، اشتباه مفهومی در تست ۱۲۷ بود.
در درس روسازی، سؤالات ناعادلانه و سلیقه ای طرح شده و طراح بدون مطالعه مراجع موجود ، طرح سؤال را انجام داده است . از جمله نکات منفی در طرح این سؤالات ، عدم رعایت توزیع مناسب سؤالات بین بخش های مهمی نظیر طراحی روسازی ، بارگذاری و … است. در این آزمون حتی یک مسئله که بتوان با آن مهارت یک دانشجوی فنی را آزمایش کرد نیز به چشم نمی خورد.
با این اوصاف ، حل ۶ تست از ۱۴ تست راهسازی و روسازی در کنکور ۹۱ عملکرد مناسب و حل ۹ تست از ۱۴ تست عملکرد فوق العاده ای محسوب می شود.

توجه!
گروه آموزشی مهندسی ایران در حال تهیه بسته آمادگی کارشناسی ارشد مهندسی عمران میباشد که بزودی ارائه خواهد شد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *