صفحه نخست » آزمون تحصیلات تکمیلی  » برای کنکور ارشد در تابستان و زمستان چند ساعت درس بخوانیم؟

برای کنکور ارشد در تابستان و زمستان چند ساعت درس بخوانیم؟

برای کنکور ارشد در تابستان و زمستان چند ساعت درس بخوانیم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که کمیت درس خواندن شما مهم است اما مهم تر از آن کیفیت درس خواندن و نکته مهم دیگر درست درس خواندن در مسیر آغاز تا روز کنکور می باشد.

اما پاسخ به این سوال که من  چند ساعت درس بخوانم ؟
در پاسخ باید گفت که شما باید از ابتدای کار ،مسیری را تا انتها ترسیم نمایید.شما می توانید اگر از دوران تابستان شروع به درس خواندن می کنید را به سه فصل تابستان ، پاییز و زمستان در ۳ بازه _۲ فصل ۳ ماه و ۱ فصل ۲ ماهه پایانی یعنی دی و بهمن – تقسیم نمایید .
برای خود بصورت کاملا واقع بینانه مشخص نمایید که می خواهید چقدر درس بخوانم ….
مثلا من مشخص کردم فصل تابستان ۵۰۰ ساعت و زمستان ۱۰۰۰ ساعت و در نهایت ۱۵۰۰ ساعت درس بخوانم بعد امدم و این هدف کلی را به اهداف ریز تری تقسیم کردم یعنی در ماه و در هفته و روز چقدر باید مطالعه کنم …

اما این کار چه فایده ای دارد ؟ آیا بهتر نیست بجای این وقت تلف کردن ها به مطالعه بپردازیم و وارد میدان عمل شویم ؟
اولا این کار وقت زیادی را از شما نمی گیرد . شما می توانید از وقت های پرت خود برای تنظیم این برنامه استفاده نمایید .
اما حسن این کار در این است که شما اولا دارای نظم فکری خواهید شد. مثلا اگر قراره که روزی ۵ ساعت درس بخونین در تابستان اگر یک روز یا یک هفته  را به علت کسالت  یا مسافرت از دست دادید دچار آشفتگی و احساس یأس نمی شوید می دانید که مثلا من باید در این ماه ۱۲۵ ساعت درس بخوانم پس مشکلی ندارد و رد روز های آینده این عقب افتادگی رو با روزی مثلا ۱ ساعت بیشتر درس خواندن جبران خواهم کرد .
اما لازمه این کار داشتن یک دفتر برنامه ریزی است. مثلا میتوانید از دفتر برنامه ریزی قلم چی استفاده کنید چون واقعا این دفتر ۱۰۰ ها بار تجدید چاپ شده و نواقص کمی دارد. منتها خود شما هم می توانید از یک دفتر و سر رسید استفاده کنید .در پایان دوره مثلا تابستان در صورت کمتر درس خواندن می توانید در فصل بعد جبران نمایید .

اما بطور عمومی چند ساعت مطالعه مناسب و خوب است ؟
شاید مهترین نکته اینه که شما یک ارزیابی واقع بینانه از خود داشته باشد. بعضی افراد در آغاز راه بسیار طوفانی هستند و مثلا در فصل تابستان میگن من روزی ۱۳ ساعت درس می خونم و در پایات تابستان یا هر وقت دیگه ۱۰۰۰ ساعت درس میخونم ….
خب این افراد در اغاز راه انرژی فوق العاده بالایی دارند و درس خواندن برایشان کاری لذت بخش هستش اما به تجربه ثابت شده که بعد از  یک هفته تا یک ماه اینها از درس زده شده و احساس یأس و نا امیدی می شوند و درس را رها می کنند .
پس واقع نگر باشید  و بر خود زیاد سخت نگیرید. اگر یک نفر میخاد در کنکور قبول بشه اگر بتونه در تابستان روزی ۵ ساعت یعنی حدود ۳۵۰ ساعت در تابستان با محاسبه وقت استراحت و سفر و در زمستان هم روزی ۷ ساعت و در هفته ۴۲ ساعت با کیفیت درس بخونه بهتر از ۱۰ – ۱۵ ساعت درس بی کیفیت است .

منظور از مطالعه مفید چیست؟
البته منظور من از مطالعه مفید اینه که شما دقیقا وقتی مثلا اگر ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر درس می خونید فقط زمان های مطالعه شده رو حساب کنید نیاین بگید خب من از ۸ تا ۵ حدود ۹ ساعت درس خوندم در صورتی که در این بین شما حداقل ۲ ساعتشو صرف ناهار و استراحت کردین … بهتره از یک ساعت در کنار مکان مطالعتون استفاده کنید.
اگر دیدین ۱ ساعت درس خواندید ولی وجدانا یک ربع اونو  حواستون پرت بوده ،در پایان بیشتر درس بخونید تا این حواس پرتی شما جبران شده و همان یک ساعت را منظور کنید .

بعد از یک تایم مطالعه چقدر استراحت کنم ؟ (سریعا برم سراغ درس بعدی یعنی استراحت نکنم یا نه ۱ ساعت درس بخونم بعد ۱ ساعت استراحت کنم؟ )
خب در پاسخ به این سوال باید گفت که این که چقدر استراحت کنیم به خودتان و روحیات و عادات مطالعتون بستگی دارد.
اما اگر بخواهیم بطور کلی بخواهیم توضیح داشته باشیم ما میتونیم دو سبک مطالعه را در بین داوطلبان کنکور ببینیم.
عده ای مثلا اگر روزی ۸ ساعت درس میخونن از صبح اول صبح تا ۱۰ و ۱۱ شب این ۸ ساعت رو میخونن اما عده ای مثل خود من ۹ ساعت مطالعه را تا ۶ بعد از ظهر تموم می کردم  یعنی بازه استراحت از ۷ صبح تا ۶ عصر حدود ۳ ساعت بود .
اما حسن و معایب این دو شیوه :
خب روش اول این حسن رو داره که در بین هر تایم استراحت زمان زیادی رو استراحت می کنیم و برای اغاز درس بعد انرژی زیادی خواهیم داشت اما عیب اون اینه که ما تا آخر شب درگیر درس هستیم و تمام روز را درگیر درس خواهیم بود بعد از گذشت  چند ماه زندگی برای ما خیلی کسالت آور و تکراری میشه و کم کم از درس زده خواهیم شد.
حسن روش دوم یعنی مطالعه فشرده اینه که وقتی درستون تموم شد ساعت زیادی را تا آخر شب بیکار هستیم می تونین به فعالیت های مختلفی بپردازید مثلا من ۴ روز در هفته را می رفتم شب ورزش و یا نه با دوستانم به تفریح میرفتم با این کار خیلی روحیم عوض می شد و تکرار هر روز درس خواندن برام کسالت آور نبود …. اما عیب این روش اینه که فشار زیای روی آدم میاد اگه بخواد فشرده درس بخونه و میتونه در کیفیت درس خوندن فرد تاثیر داشته باشه ….. خب این مشکل اینجور حل میشه که آدم به این شیوه عادت می کنه و دیگه خستگی ذهنی را نداره با همون کیفیت درس میخونه اما منظور من این نیست که مثلا یکی بشینه از صبح روی میز مطالعش و تا درسش تموم نشه از اون بلندنشه !!!
بهترین کار اینه که ما در بازه های زمانی کوتاه مثل ۱ ساعت درس بخونیم و بعد از اون استراحت مثلا ۱۵ دقیقه ای داشته باشیم ….. خب کم کم خودتون میبینین اگر به هنگام ظهر کم کم انرژی شما تموم میشه و باید یه چند ساعتی استراحت کنین دیگه این جور نیست در ساعت ۱ ظهر با همون انرژی ۱۰ صبح دارید  درس میخونین و به نوعی مغزتون به درس خوندن عادت کرده درست مثل یک وزنه بردار که بعد از مدتی تمرین  وزنه هایی که روز اول نمیتونست بلند کنه را مثل آب خوردن بلند میکنه !!!
پس هر چیز سختی اون در آغاز راهه و کم کم آسون میشه .اما توصیه میکنم اگر میخاین فشرده درس بخونین اگه عادت به این شیوه ندارید کم کم و چند دقیقه چند دقیقه از زمان بین دو تایم درس کم کنید تا به زمان کوتاهی مثل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برسید .

اما نکته ای که باید اشاره کنم این است که :
اولا : کیفیت درس خواندنتان را فدای کمیت آن نکیند این جمله معروف را سر لوحه کارتان کنید که اگر ۸۰ درصد یک کتاب را با کیفیت ۱۰۰ درصد بخوانم بهتر از آن است که ۱۰۰ درصد مطالب یک کتاب را با عمق یادگیری ۸۰ دصد بخوانم ….
دوما : حقیقتا استعداد افراد با هم تا حدودی متفاوت میباشد ممکن است یک نفر با ۵ ساعت درس خواندن کار یک نفر با ۱۰ ساعت مطالعه را انجام دهد  پس اعداد و ارقام مذکور جنبه عمومی دارند و برای ۸۰ درصد مردم صدق می کند .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *