صفحه نخست » پروژه  » پروژه فرآیند آشام در مخازن شکافدار

پروژه فرآیند آشام در مخازن شکافدار

پروژه فرآیند آشام در مخازن شکافدار

موضوع پروژه : فرآیند آشام در مخازن شکافدار
تعداد صفحات : ۸۸ صفحه
فرمت پروژه : WORD

سنگهای مخازن کربناته نفوذ پذیری و تخلخل بسیار زیادی را در مقایسه با سنگ های دیگر از خود نشان می دهند. مخازن کربناته شکافدار از نقطه نظر رفتاری تولید بسیار بالایی دارند که به احتمال فراوان به نفوذ پذیری سنگ ماتریس بستگی دارد.
برای فهم بهتر از مخازن کربناته شکافدار این مثال لازم است که چاهی که کمتر از ۱۰ فوت در یک مخزن شکافدار نفوذ کرده سرعت تولید به مقدار زیادی یعنی bbI/day 30000 می باشد د صورتی در یک مخزن غیر شکافدار این امکان وجود دارد چاهی که بیشتر از ft 1000 در این مخزن نفوذ کرده تولید بسیار پایینی داشته باشد. این اختلاف بسیار زیاد را فقط می توان به شکاف یا درز موجود در مخزن نسبت داد.
یک مخزن شکافدار در دوره تولید خود بصورت عمودی ممکن است به چندین ناحیه مشخص و مجزا تقسیم بندی شود.
کلاهک گازی
ناحیه هجوم یافته توسط گاز (Gas Invaded Zone)
نفت زیر اشباع
ناحیه هجوم یافته توسط آب (Water Invaded Zone)
سفره آبی

ناحیه هجوم یافته توسط آب و گاز قسمتی از مخزن می باشند که بلاکها بوسیله گاز و آب داخل شکافها احاطه شده اند. نفتی که در ناحیه هجوم یافته توسط گاز از بلاکها تولید می شود به مقدار بسیار زیادی به نیروی ریزش ثقلی وابسته است.
در ناحیه مورد هجوم توسط آب علاوه بر نیروهای گرانشی، آشام مویینگی هم بر عملکرد بازیافت تاثیر می گذارد. نیروی گرانشی که نتیجه اختلاف دانسیته بین نفت و گاز یا آب و نقت می باشد بسیار حائز اهمیت و ضروری می باشد. لازم به ذکر است که این نیروها در خلاف جهت نیروهای مویینگی می باشند.

 

نوع محصول: پروژه و پایان نامه

نوع خرید: خرید آنلاین

قیمت: 40.000 تومان

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *